Amióta megismerkedtem a mindfulnessel, még inkább kinyílt számomra a világ. Mit jelent a szó és mi van mögötte? A kifejezés magyarul tudatos jelenlét, egyszerűbben a jelen pillanatra irányított tudatos figyelem.
“Lassíts és élvezd a tájat, ezt az arcát csak most, csak itt és csak neked mutatja meg.”
Hogyan működik ez a gyakorlatban?
Segít, ha minden nap bekapcsolod mind az öt érzékszervedet. A világot ne csak a látáson keresztül tapasztald, hunyd be a szemed többször és csak halld, érezd, ízleld, tapintsd a környezetedet. Engedd be és ne ítélkezz! Egy gyerek mindfulness könyvön keresztül kezdtem ismerkedni a témával (Ülj figyelmesen, mint egy béka). Hazafele, a buszon is olvastam, majd a járműről leszállva, próbáltam alkalmazni az olvasottakat. A padon egy pár ült összefonódva és az agyamban automatikusan kimondódott a gondolat: “De csúnyák.”, viszont egyből eszembe jutott, az ítéletmentesség és onnantól kezdve nem címkéztem semmit, csak befogadtam, léteztem a térben és az puhán körülölelt. Ilyen hozzáállással rájöhetünk, hogy a világ egy békés, jó hely, ami adni szeretne nekünk.
“A jó kávé pár perces ünnep a hétköznapok rohanásában.”
Sokszor a jó élményeinket sem éljük meg 100%-osan. Előttünk gőzölög egy meleg cappucino és mi azon agyalunk, mi kéne még, vagy a jövőn aggódunk, netán a múlton rágódunk. Akár éteri pillanatok sokasága is lehet elfogyasztani egy kellemes italt. Ennek szakmai elnevezése az ízlelgetés. Talán nem véletlen, hogy ezt a szót találták rá, ugyanis nem csak egy ételt/italt lehet ízlelgetni, hanem milyen lenne a lényeddel megízlelni a hóesést, egy meleg fürdőt? Az egyik feljegyzésemben azt írtam, hogy beengedni az élményt és odabent megölelni.
A pozitív élményeket megélni jóval egyszerűbb, mint egy rutin eseményt vagy a negatív hatások esetén gyakorolni a mindfulnesst. A tudatos jelenlét lényege AZ ÉLET ÉLVEZÉSE ÚGY, AHOGY VAN. Jól hangzik, nem!? Valóban ennyire egyszerű volna?
Az a jó, hogy több gyakorlat is segít bennünket, de mindenekelőtt fontos a lényeg megértése, mely nem más, mint a gondolataink lecsendesítése, a fókusz áthelyezése az agyunkból a testünkbe. A lehetőség, amit kapunk, hogy a tudás tapasztalássá alakuljon.
Az egyik ilyen gyakorlat, amikor a fókuszunkba egy mazsolát helyezünk és ezt tapasztaljuk meg mind az öt érzékszervünkkel. Megnézzük a formáját, színét, ráncait, áttetszőségét, majd csukott szemmel megszagoljuk, ujjbegyeinkkel érzékeljük ragadását, felületét és kissé megnyomkodva a fülünkhöz emeljük, s csak a végén helyezzük a szánkba, hogy megízleljük. Miután először ezt a gyakorlatot csináltam, utána így fogyasztottuk el a gyerekekkel a tízóraira szánt gyümölcsöt és – többek közt – meghallgattuk az almát. A végén kérdeztem őket, hogy mi volt jó ebben az alkalomban. Az egyik kisfiú így felelt: “Hallottam az alma puhaságát.”
Más tapasztalásokról írtam a Boldogságpillanatokban és később is szeretnék beszámolni a továbbiakról.
Te hallottál már a mindfulnessről? Szívesen olvasnál még róla?
Szeretettel, a Kaleidoszkóp-lány
Kommentek